30.12.2016, 12:56

Podsumowanie Roku 2016.

Rok 2016 należał do bardzo pracowitych w naszej instytucji. Dzięki pomocy stażystki Pani Anety Krawieckiej udało się przeprowadzić inwentaryzację księgozbioru, która miała głównie na celu przygotowanie do komputeryzacji placówki.

Księgozbiór biblioteki liczy obecnie 25 589 pozycji, z czego

• 13091 - literatura dla dorosłych? 8166  - Literatura dla dzieci
  •  4332 - literatura popularno-naukowa

Po zakończonej inwentaryzacji od czerwca rozpoczęliśmy intensywnie wpisywanie księgozbioru do istniejącego już wcześniej systemu informatycznego MAK+ . Proces ten udało się zakończyć na początku września, a od października rozpoczęliśmy już udostępnianie w tym programie. Mimo różnych trudności, czasami drobnych pomyłek staramy się usprawniać naszą pracę tak, aby można było np. sobie z domu zamówić poprzez Internet poszukiwaną książkę sprawdzić liczbę wypożyczeń itp.

Choć komputeryzacja pochłaniała w tym roku głównie nasz czas staraliśmy się robić to tak, aby w jak najmniejszym stopniu ucierpieli na tym czytelnicy, których mamy obecnie około 800. A więc odbyło się w naszej placówce wiele ciekawych imprez:

• W marcu gościliśmy teatrzyk dla dzieci z Krakowa, który przygotował przedstawienie dla przedszkolaków z Lubienia Kujawskiego.
  • Wspierając gimnazjalną grupę projektową zostało przeprowadzone spotkanie dla mieszkańców naszej gminy z Dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej na temat znajdującego się w Kłóbce Dworku rodziny Orpiszewskich, oraz ekspozycja fotografii wykonanych w tych zabytkowych wnętrzach.
  • Podobnie jak w latach ubiegłych prowadzone były zajęcia wakacyjne, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem.

Nasza placówka wspierała grupę projektową pana Andrzeja Dominowskiego w organizacji imprezy Lubień Kujawski w PRL-u łącznie z występem Pana Jana Pietrzaka, pomagaliśmy w organizacji pikników rodzinnych nad Jeziorem Lubieńskim, współorganizowaliśmy konkurs recytatorski dla dzieci, przeprowadziliśmy dwa kiermasze książkowe, a także wiele lekcji bibliotecznych dla uczniów pobliskich placówek oświatowych. O wszystkich tych poczynaniach szerzej informowaliśmy na stronie biblioteki (www.bibliotekalubien.pl).

Podstawową jednak dziedzina działania biblioteki jest udostępnianie i popularyzacja książek, aby móc swobodnie ją wykonywać staramy się poszerzać nasz księgozbiór.

Z budżetu naszej placówki zakupiliśmy w tym roku 435 pozycja na łączną kwotę 8319 zł,  natomiast dodatkowo w ramach programu rozwoju czytelnictwa Biblioteki Narodowej otrzymaliśmy dotacją w wysokości 4586 zł. na zakup nowości wydawniczych (196 pozycji). Prenumerujemy ponadto 12 tytułów czasopism (2 gazety codzienne, tygodniki dla pań, poradniki o wnętrzach i ogrodzie, a także dwa czasopisma motoryzacyjne).